
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii powołany uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 30 czerwca 2006 roku (Nr 290/XLII/2006), działalność swoją rozpoczął 1 września 2006 roku jako jedyna wówczas placówka w Polsce przyjmująca młodzież z lekkim upośledzeniem umysłowym.
"Potrzebny nam ktoś, kto w nas wierzy.
Ktoś, kto myśli o nas pozytywnie
Ktoś, kto zauważa nasze zalety, a nie wyszukuje wad.
Ktoś, kto widzi w nas dobro, jest naszym przyjacielem."
Elbert Hubbard
Oferta edukacyjna placówki na rok szkolny 2020/2021
Informujemy, iż w roku szkolnym 2020/2021 przyjmujemy do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii chłopców i dziewczęta do następujących klas:IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej, I, II i III klasy Branżowej Szkoły I Stopnia o kierunku kucharz.
Oferta edukacyjna Ośrodka
Ośrodek przeznaczony jest dla chłopców i dziewcząt w wieku 13 - 18 lat zagrożonych niedostosowaniem społecznym i demoralizacją oraz przejawiających zaburzenia zachowania i emocji.
Ośrodek zajmuje dwupiętrowy budynek. Pierwsze i drugie piętro zajmują pokoje sypialne dla wychowanków, świetlice dla każdej grupy, pracownia kulinarna, komputerowa oraz sala telewizyjna.
Na I piętrze jest sala gimnastyczna i profesjonalnie wyposażona siłownia oraz sala koła muzycznego.
Na parterze mieści się szkoła wyposażona w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Tu również znajduje się jadalnia, gabinet medycyny szkolnej, biblioteka i czytelnia, sala fitness oraz pomieszczenia administracyjne.
W placówce funkcjonuje Gimnazjum. Ma ono status szkoły specjalnej. W gimnazjum realizuje się program dla uczniów w normie intelektualnej jednak wymagania są bardzo zróżnicowane, w związku z powyższym programy dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia.
Ośrodek dysponuje 96 miejscami. Podopieczni podzieleni są na 8 grup wychowawczych. Każda grupa liczy do 12 wychowanków. Grupą opiekuje się 3 wychowawców.
Celem Ośrodka jest:
- wspieranie rozwoju młodzieży, która wymaga specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz specjalistycznej pomocy psychoedukacyjnej.
- kształtowanie u dzieci i młodzieży odpowiedzialności za własne postępowanie, wyrabianie krytycyzmu i postaw asertywnych,
- promocja zdrowia, propagowanie zdrowego stylu życia, ekologicznego modelu funkcjonowania we współczesnym świecie.
- działania na rzecz zaspokajania potrzeb edukacyjnych wychowanków.
- przygotowanie młodzieży do udziału w życiu publicznym, samorządności. Dbałość o tradycje i obyczaje.
Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych Ośrodek prowadzi zajęcia dodatkowe dla wychowanków. Są to: socjoterapia, terapia psychologiczna, terapia pedagogiczna, zajęcia rewalidacyjne.
W Ośrodku działają koła zainteresowań: sportowe, plastyczne, muzyczne, turystyczne, informatyczne, gdzie nasi podopieczni mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje.
Kadra naszego Ośrodka to wykwalifikowani specjaliści zaangażowani w swoją pracę. Merytoryczne przygotowanie, twórcza postawa i osobiste zaangażowanie nauczycieli i wychowawców zapewniają naszej młodzieży wsparcie i pomoc we wszechstronnym rozwoju, w szczególności poprzez: wspieranie ucznia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i społecznych, opracowywanie diagnozy i prognozy psychologicznej i pedagogicznej; organizowanie i prowadzenie pracy profilaktycznej i socjoterapeutycznej, tworzenie i realizację programów profilaktycznych.
Zawsze znajdują czas na rozmowę, a przede wszystkim akceptują dzieci takimi, jakie są, co ułatwia im modyfikowanie negatywnych zachowań podopiecznych.
Do Ośrodka przyjmujemy wychowanków na wniosek rodziców.
Ośrodek współpracuje z innymi placówkami socjoterapeutycznymi i resocjalizacyjnymi z województwa. Jesteśmy organizatorem dwóch imprez integracyjnych dla podopiecznych MOS-ów i MOW-ów. Są to: Piknik Europejski oraz Turniej piłkarski MOS-ów i MOW-ów. Imprezy mają charakter integracyjny, których celem jest wyuczenie naszych podopiecznych zasad współżycia zgodnych z ogólnie przyjętymi normami.
Autor: Marzena Kuś
Zobacz film o naszym Ośrodku